Projeler

APRS Droid Programının Kullanımı

Telsizinizde APRS özelliği yok ise tam da imdadınıza yetişen Android uygulama budur.

Uygulamayı indirmek için izlenecek yol resmi web sitesi üzerinden direk apk dosyasını android cihazınıza manuel olarak yüklemektir. Bunun için uygulamanın bulunduğu web sitesi olan www.aprsdroid.org adresinde yer alan download kısmına girerek uygulamanın son sürümünü indirebilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Google play üzerinde sunulan program ile buradan indirdiğiniz son sürüm program farklı değildir. Diğeri sadece üreticiye destek vermesi açısından ücretli olarak sunulmaktadır…

Apk dosyasının ücretsiz indirileceği download sayfası için tıklayınız.

Programın APK dosyasını indirip telefonumuza kurduktan sonra şimdi sıra kayıt aşamasına geldi.

Android cihazımızın GPS özelliğinin ve internet bağlantısının aktif olduğuna emin olduktan sonra APRSdroid programını çalıştırıyoruz. Programa giriş yapabilmeniz için sizden amatör telsizcilikte kullanılan çağrı işaretinizi ve APRS – IS şifresi isteyecektir. Elinizde şifre olmadığı için programa giriş sağlayamazsınız. Ekranda görünen şifre talebi kısmına tıklayarak açılan pencereye istenilen bilgileri girerek şifre talebinizi gerçekleştirmelisiniz. Belirtmiş olduğunuz mail adresinize şifre genelde bir iki saat içinde gelmektedir.

Kayıt sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Açtığınız ekranda görünen boş kutucuklara sırasıyla Ad ve soyadınızı, çağrı işaretinizi, Grid square bilginizi (Şu an bulunduğunuz koordinatlarınızı öğrenmek için tıklayınız) ve güncel olarak kullandığınız bir e-mail adresinizi yazın. Son olarak e-mail adresinizi tekrar yazmanız isteniyor. Tüm bu bilgileri yazdıktan sonra sumbit butonuna basarak talebi gerçekleştirmiş oluyoruz ve şifremizin e-posta adresimize gönderilmesini bekliyoruz.

Program açıldıktan sonra “İzlemeyi Başlat” şeklinde bir seçenekle karşılaşacaksınız. Buna tıklamanız halinde cihaz veri göndermeye başlayacak ve konum bilginiz harita üzerinde paylaşılacaktır. Fakat bu kısımda öncelikle bir kaç ayar yapmamız gerekiyor. Şimdi bu ayarlara bakalım.

Çağrı işareti: Bu bölüme herhangi bir ek koymadan direkt çağrı işaretimizi yazıyoruz.

SSID: İnternet üzerinden APRS bilgimizi gönderdiğimiz için 5. sırada yer alan Diğer Ağ (D-star, 3G) yazan yeri seçiyoruz. (Başka bir yöntem olarak İnternet bağlantısı olmaksızın analog telsizimizi 144.800 MHZ ayarlayıp gerekli bağlantıları yaparak analog APRS bilgisini bu program üzerinden de gönderebiliriz. Bu konuya başka bir yazıda değineceğim.)

Bağlantı Tercihleri: Burada veriyi İnternet bağlantısı üzerinden göndereceğimiz için hiç bir değişiklik yapmamıza gerek yok.

APRS Simgesi: Burada kendiniz için uygun bir simge seçiniz.

Yorum Alanı: Burada yazdıklarınız aynı zamanda gönderdiğiniz APRS bilgileri üzerinde görünecektir. Görmek için http://www.aprs.fi. sitesini kullanıyoruz.

Benim bilgilerim üstteki gibi görünüyor.

Konum Ayaraları: SmartBeaconing seçili kalsın. (Telefonunuzu sabit bir ortamda kullanacaksanız el ile pozisyon girişini seçerek enlem ve boylamınızı Google haritalar üzerinden bulup elle de girebilirsiniz.

Diğer bölümler için herhangi bir ayarda değişiklik yapmanız gerek yok. Bunlar zaten standart değerlerdir. Son olarak “İzlemeyi Başlat” dediğinizde aprs.fi sitesine giderek kendi bilgilerinizi görmeye başlayabilirsiniz.

73!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir