Projeler

E-QSL KART NEDİR? NASIL KULLANILIR?

E-QSL kart amatör radyoculuğun vazgeçilmezlerinden olan basılı QSL kart alma-gönderme işleminin internet ortamına taşınmış halidir.

Radyo amatörleri tuttukları log kayıtlarını birazdan ayrıntılı olarak belirteceğim siteye yüklerler ve görüştükleri radyo amatörlerine bu site üzerinden kart gönderirler.

Kullanacağımız sitenin adı: https://www.eqsl.cc/

Bu siteye nasıl üye olabilirsiniz?

Üye olabilmek için Anasayfada yer alan Register tuşuna tıklayınız. Ardından açılan sayfada radyo amatörlüğü çağrı işaretinizi, SWL iseniz SWL seçeneğini seçiniz. Son olarak ülkemizi seçerek Register tuşuna basınız.

Diğer aşamada istasyon tipinizi Individual (bireysel) işaretleyiniz. Bireysel başvurduğunuz için tek operatör seçeneği olan Club Station Sole Operator seçeneğini seçiniz. Size siteyi öneren kişi kısmını boş bırakınız. Mail adresinizi, çağrı işaretinizi, Lisans üzerindeki adınızı, adres bilgilerinizi, posta kodunuzu ve ülkenizi yazınız. Son aşamada ise QSO başlangıç tarihiniz ve bitiş tarihiniz isteniyor. Başlangıç tarihinize amatör telsizcilik belgenizi aldığınız tarihi bitişe ise dilediğiniz tarihi yazınız. Diğer kısımları da kendinize göre doldurduktan sonra Registration Step 2 linkine tıklayınız ve bir sonraki kod girme aşamasına geçiniz. E-posta adresinizi kontrol ediniz ve eqsl.cc tarafından gelen maildeki onay linkine tıklayarak kaydı tamamlayabilirsiniz veya giriş kodunuzu kullanabilirsiniz. Gelen 4 haneli kodu giriniz ve yeni bir şifre oluşturarak kaydınızı tamamlayınız. Açılan sayfada size belirli bir ücret karşılığında premium üyelik sunuyor. Bu aşamayı no thanks diyerek geçiniz. Bu kadar. Artık siteye üyesiniz.

Yaptığınız görüşmeleri nasıl kaydedebilirsiniz?

Bunun için benim kullandığım yöntem; Manuel log yükleme seçeneğidir. Bunun için üst kısımda yer alan Log Entry seçeneğine tıklayınız. Görüşme yaptığınız istasyonun çağrı işaretini, görüşme tarihini giriniz. Sayfada yer alan Current Time: Anlık UTC saattir. Türkiye UTC+3 kullandığından görüşme saatiniz Türkiye saati olarak 20:00 ise UTC QSO saatine 17:00 yazmanız gerekmektedir. Bu bölüm oldukça önemlidir. Yerel saati kullanırsınız kayıtlar birbirini tutmayacaktır.

Ben siteyi daha çok kısa dalga dinleyiciliği için kullandığımdan (SWL), kısa dalga üzerinden dinlediğim istasyonların raporlarını sisteme kaydedip e-qsl alıyorum ve her iki istasyonu dinlediğime dair rapor gönderiyorum.

Sitede yer alan menülere de kısaca değinmek gerekirse; INBOX bölümü gelen QSL kartlar bölümü, Archive kısmı bu zamana kadar girilen tüm kayıtları ve My eQSL design seçeneğinden kendi QSL kartınızı düzenlediğiniz kısmı işaret etmektedir.

Altta tarafıma gönderilen bazı eQSL kart örnekleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir