Projeler

KISA DALGA (SWL) DİNLEYİCİLİĞİ

SWLShort Wave Listening kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Kısa dalga (HF) frekansları dinleyen kişilere  SWL denilmektedir.

Kısa dalga dinleyicisi ile Amatör telsizciler arasındaki en büyük fark, SWL istasyonları dinleme (RX) yaparken, radyo amatörleri ise hem dinleyip (RX) hemde gönderme (TX) yapar.

Bu farklılık göz önüne alındığında Kısa Dalga Dinleyiciliği için Amatör Telsiz Çağrı işareti alınmasına gerek yoktur.  Sadece KISA DALGA (SWL) DİNLEYİCİLİĞİ yapacaksanız  HF – Kısa dalga alıcınız olması gerekir. Bu bir kısa dalga radyosu veya SDR (Software Defined Radio) olabilir. Hiçbir cihazınız yoksa internetten WEB SDR dinleyerek, SWL yapabilirsiniz. Bu yazıda sizlere internet üzerinden WEB SDR kullanarak Kısa Dalga Dinleyiciliği anlatılacaktır.

HF – Kısa dalga yayınlarını dinlemek için buraya tıklayarak internet üzerinde WEB SDR’yi başlatabilirsiniz.

Dinleme yapmaya başlamadan evvel herhangi bir ücret ödemeden E-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/kiyi-emniyeti-kisa-dalga-swl-belge-basvurusu linkinden Kısa Dalga SWL Belge Başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuz incelenecek ve yaklaşık 2 hafta sonra kabul edilir ise tarafınıza bir belge düzenlenecektir. Bu belgeyi https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/amator_telsiz_belge_olustur_E_Devlet_Giris   adresinden indirebilirsiniz.

Benim  Kısa Dalga SWL Belge çağrı işaretim aşağıda yer alıyor.

SWL çağrı işaretlerinde TA-TB gibi sınıf ayrımı yoktur. Hepsi TA ile başlar. Ardından bölge numaranız gelir. Bölge numaranızı altta yer alan haritadan görebilirsiniz. Sonrasında ilinizin plaka kodu eklenir. Benim çağrı işaretim de 67- Zonguldak olarak eklenmiş.  Son ek olarak üç haneli sıra numarası verilir. Bu numara ise ilinizde ana kadar toplamda kaçıncı kişi olduğunuzu ifade eder.


SWL – Bölge numarası – il plaka kodu – seri numarası

SWL – 2 – 67 – 612  ==>Bana ait çağrı işareti.

Yukarıda gösterdiğim üzere belgenizi aldıktan sonra dilerseniz dünya çapında oldukça popüler olan SWARL-Short Wave Amateur Radio Listening topluluğuna dahil olabilirsiniz. SWL belgesi aldıktan sonra SWARL üyesi olduğunuzda, size farklı bir çağrı kodu veriliyor. Bu özel kuruluştan çağrı işareti almamızın nedeni ise yarışalara katılarak ödül alabilmek.

Üye olmak için swarl.org sitesine girip,  Get Swl Call Sign yazısına tıklayın ve gereken yerleri doldurun. Operational Call Sign yazan yere ise kendi çağrı işaretinizi yazınız.  Bilgileri doldurduktan sonra  Apply for SWL Call Sign yazısına tıklayarak başvurunuzu tamamlayınız. Bilgileriniz doğru ise yaklaşık olarak 1 hafta içinde belgeniz oluşturulacaktır. Oluşturulan bu belgeyi; sitenin en alt bölümünde yer alan SWARL Calls database bölümünden filtreleme yaparak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir