Projeler

APRSdroid Programı +BAOFENG UV-82 ile APRS ÇALIŞMASI

-APRS NEDİR?-

APRS İngilizce “Automatic Packet Reporting System” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. En önemli amacı da belli bir radyo frekansı üzerinden çeşitli bilgilerin (konum, hava durumu, kısa mesaj, vs.) belli bir veri formatında otomatik olarak yayınlanması içermektedir.

-APRS’i kimler kullanabilir?-

APRS yayınlarında genelde 2 metre bandındaki VHF frekansları ( Ülkemiz için 144.800 Mhz) kullanıldığından bu frekanslarda ancak Amatör Telsiz belgesine sahip olanlar yayın yapabilir. Bu temel bilgilere baktıktan sonra; projemizi nasıl hayata geçirebilmek için nelere ihtiyacımız olduğuna bakalım.

Android işletim sistemine sahip tablet yada telefon.

NOT: Bu projede eski bir tableti kullanıldı. Tableti formatlayarak sadece APRSDroid programı kuruldu ve internet bağlantısını kapatarak uçak modunu aktif hale getirildi.

Analog VHF bandında çalışan bir telsiz.

NOT- 2: Bu projede Baofeng UV -82 kullanıldı. Cihaz dual bant çalışan bir cihaz olduğundan hem A hem B kanalını 144.800 MHZ’ye ayarlandı. Ayrıca telsizimizin VOX özelliğini açmayı unutmayalım. Değerini en hassas seviyeye getirelim.

3.5mm Stereo to 2.5mm Stereo Kablo,

3.5mm Stereo to 3.5mm Stereo Kablo,

Kulaklık Mikrofon Çoklayıcı 3.5mm Jack Splitter Switch

Son 3 malzeme İnternet üzerinde kısa bir arama ile bulunabilir.

Proje için malzemeleri temin ettikten sonra öncelikle telefon yada tabletimize APRSdroid programını kuruyoruz. (Programı https://aprsdroid.org/download/ linkinden en altta yer alan sürümü indirerek kurabilirsiniz.)

Daha sonra APRSdroid programını açıp üzerinde bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.

Telsizimizden 144.800 MHZ üzerinden analog sinyal alacağımız için, programı açtığınızda sağ üst köşedeki 3 noktaya tıklayıp buradan TERCİHLER’i seçin ve ardından BAĞLANTI TERCİHLERİ’ni seçerek BAĞLANTI PROTOKOLÜNÜ Audio (AFSK) yapın. Bunu seçtikten sonra yine aynı yerde SES ÇIKIŞI menüsünden MÜZİK yazan yeri seçin ve buradan çıkın.

Yine tercihlere tıklayıp en üste çağrı işaretinizi girin. SSID değerini EL TELSİZİ-7 olarak seçin. Son olarak ta kendinize uygun olacak şekilde APRS simgesi seçin ve yorum alanından aprs.fi sitesi üzerinde görüntülenecek bilgilerinizi girin.

Kablo bağlantıları aşağıda yer alan görsellerde ki gibi olacak. Telsizinizi 144.800 MHZ’ye ayarlayıp tüm kablo bağlantıları yaptıktan sonra program üzerinden “İZLEMEYİ BAŞLAT” dediğinizde APRS sinyallerini almaya başlar ve akabinde “KONUM GÖNDER” dediğinizde sizde aldığınız sinyalleri tekrarlamaya başladığında aşağıda resimlerde görüleceği üzere kendi bilgilerinizi www.aprs.fi sitesinde görürsünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir