Nasıl Amatör Telsizci Olunur?

Nasıl Amatör Telsizci Olunur?

 

Hiçbir maddi, siyasi ve kişisel çıkar gözetmeden sadece kendi çabası ve istekleri ile telsiz iletişim teknikleri alanında kendini yetiştirmek amacı ile ulusal ve uluslararası amatör telsizcilik faaliyetlerinde bulunmak isteyen ve amatör telsizcilik belgesine sahip gerçek kişiler olarak tanımlayabiliriz. Buna göre amatör telsizciler;

  • Telsiz istasyonu kurabilir.
  • Telsiz istasyonu vasıtası ile ülkelerini tanıtabilir.
  • Acil Afet ve olağan üstü durumlarda bu birikimini ve telsiz istasyonunu Sivil Savunma hizmetine sunabilir.
  • Her biri Acil Afet haberleşmesine hazırlık amacını güden yarışmalar düzenleyebilir ve düzenlenmiş olan yarışmalara katılabilir.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere Amatör Telsizcilik bir gönül ve merak işidir.

Nasıl Amatör Telsizci Olabilirim?

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Amatör Telsizcilik Sınav Başvuru Sayfasına girerek E-devlet şifrenizle giriş yapınız ve Milli Eğitim Bakanlığı kutucuğunu işaretleyerek altta yer alan tüm bilgileri doldurunuz.

Form içinde sadece Belge Sınıfı alanında belirsizlik yaşayabilirsiniz. Orada A/B ve C olmak üzere iki bölüm vardır. A/B seçimi yapmak en uygunu olacaktır . En alt bölümde yer alan vesikalık fotoğraf kısmına mutlaka biyometrik bir fotoğrafınızı ekleyiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Belirlenen Amatör Telsizcilik Sınav Ücretini Ödemeyi Kabul Ediyorum bölümünü onayladıktan sonra BAŞVUR butonuna tıklayınız.

Daha sonra ödeme adımları için başvuru esnasında bildirilen sınav ücretini 2024 yılı için 565 TL‘yi (öğrenciler ve engelliler 283TL) ilgili banka şubesi aracılığı ile ödeyin. (Sınavı kazanmanız durumunda 2024 yılında amatör telsizcilik belgesi için  707 TL ödeyeceksiniz.)

Ödemenin ardından başvurunuzun kabul edildiğinden emin olun. Sınav tarihi yaklaştığında belirlenen sınav yerinizi görüntülemek için yine KEGM E-Hizmetler sınav durumu sorgulama sayfasını kullanın. (Sınavınız MEB tarafından seçtiğiniz ildeki E-sınav merkezlerinde aynı ehliyet sınavına girer gibi yapılmaktadır. Sistem size yaklaşık 2 hafta sonrasına bir sınav tarihi atayacaktır. )

Sınav tarihiniz belli olduktan sonra sınava hazırlanmaya başlayın. Bunun için KEGM’nin paylaştığı bir amatör telsiz sınav soru bankası var. Bu sınavda sizlere sorulacak soruların yer aldığı yaklaşık 350 sorudan oluşan bir soru havuzudur. Size sınavda toplam 50 soru sorulacak ve tamamı burada yer alan soru havuzundan gelecektir.

Sınavın teknik bölümünden muaf olabilmek için gerekli şartlar; Haberleşme, elektrik, elektronik ve fizik dallarından birinden en az
lisans düzeyinde yükseköğrenim görmüş olmaktır.

Sınava girdikten 1-2 saat sonra sınav sonucu açıklanıyor. Sınav sonucunuzu E-Devlet Amatör Telsizcilik Belge Sonuç Sorgulama sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Son olarak yapmanız gereken önemli bir iş daha var. Belgeyi almak için KEGM’ye yazılı başvuru yapmalısınız. Bunun için örnek dilekçeyi indirin, yazdırın ve doldurun. Belirtilen belge ücretini yine belirtilen yöntem ile ödeyin. Dilekçeyi e-posta ile PDF şeklinde taratıp Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün info@kiyiemniyeti.gov.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra 2 hafta içinde belgeniz üzerinde size çağrı işareti atanmış olarak posta yolu ile gönderilecektir.

 Aramıza hoşgeldiniz. 73!

 2024 yılına ait AMATÖR TELSİZCİLİK e-SINAV KILAVUZU https://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2024_02/01102615_Amator_Telsizcilik_e-SYnav_KYlavuzu_2024.pdf adresinden indirebilirsiniz.

Düzenleme: TA2CAY- Reşat KIZILÖZ – 14.02.2024