Kategorisiz

BAKTRAD TÜRKİYEDE BİR İLKE İMZA ATTI!

Derneğimizin kuruluşundan hemen sonra geçici yönetim kurulumuzun ilk icraatlarından biri olan ‘ ACİL AFET EĞİTİM VE UYGULAMA MERKEZİ’ nin BAKTARAD’a kazandırılmasının ilk haftasından itibaren kesintisiz olarak devam eden ( ulusal / dini bayram ve özel geceler hariç ) haftalık her pazartesi akşamki paylaşım ve istişare toplantımızın bu haftaki konusu; derneğimizin faal olarak kullandığı Croos Linklerinin ‘ TÜRKİYEDE BİR İLKE İMZA ATARAK YAPTIĞI AYRI AYRI RUHSATLANDIRMA BAŞARISI’ olmuştur.

BAKTRAD olarak daha önce ülkemizde hep gayri resmi olarak kullanıla gelen CROOS LİNK sistemlerinin aslında kurallar ve kanunlar çerçevesinde ruhsatlandırılabileceğinin göstergesi olarak Ülkemizde uzun yıllardan beri faaliyet gösteren diğer RADYO AMATÖRÜ dernekleri ve ferdi radyo amatörlerine yol gösterici olmuştur.

Radyo amatörlüğünü bir hobi olarak yaparken bu hobiyi ülkemiz ve devletimizin faydasına kullanmayı ilke edinen BAKTRAD yaptığı bu başarılı alt yapı çalışmasını BARTIN VALİLİĞİ ACİL AFET İL MÜDÜRLÜĞÜ’nün kullanımına açmıştır.

BARTIN VALİLİĞİ İLE YAPILAN 15.10.2018 tarihli protokol neticesinde tüm aktarıcı sistemleri ile birlikte haberleşme alanında AFET VE OLASI OLAĞANÜSTÜ durumlarda faaliyet göstermeye GÖNÜLLÜ 48 KİŞİLİK SİVİL HABERLEŞME GÖNÜLLÜSÜ’nü bir nevi haberleşme ordusu olarak devletimizin emrine veren BAKTRAD bu alandada farklılığını ortaya koymuştur.

Batı Karadeniz Bölgesinin İncisi Bartın bölgede iki güzide turizm bölgesi olan AMASRA ve İNKUMU’nu sınırları içine almaktadır. Bu bölgelerde yaşayan ve özellikle yaz mevsiminde Dünyanın ve ülkemizin farklı bir çok yerinden buralara ziyarete gelen RADYO AMATÖRLERİ’nin el cihazları ile Bartın merkezde bulunan RO rölesi ile 433.450 MHz 88,5 ton ve 433.475 MHz 88,5 tonlu frekanslardan konuşabilmelerin alt yapısını kurmuş ve bunu radyo amatörü hobisi paydaşlarının kullanımına açarak, bu bilgiyi tüm ülke amatörleri ile paylaşmıştır.

TÜRKİYEDE BU ALANDA BİR İLK OLAN BU HİZMETİMİZİN RESMİ BELGESİNİ AŞAĞIDA PAYLAŞIYORUZ.

Batı Karadeniz Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği ( BAKTRAD ) Genel merkezi şube ve temsilcilikleri olarak yapmakta olduğumuz her yenilik ve başarıları internet sayfamızdan sırası geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

73 de YM2KV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir